SPOTKANIA

24.05.2019 r. piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” przebiegło w pogodnej atmosferze. Omawialiśmy pierwsze zdjęcia, które powstały w ramach projektu na 2019 r. Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. PEJZARZ MIASTA ZIELONEJ GÓRY królował na naszych fotografiach. Kolejne zdjęcia oglądniemy i podyskutujemy o nich już pod koniec czerwca. Po spotkaniu „przy kawie” przenieśliśmy się do Palmiarni, gdzie rozpoczęliśmy prace przygotowujące wystawę poplenerową ZTF pt. „Na szlaku z Iglicznej”. Wystawa była uroczyście otwarta 25-05-2019 i jest obecnie eksponowana w Palmiarni na II piętrze. Zapraszamy do naszej galerii. Wszystkim obecnym na spotkaniu gratuluję świetnych ujęć światła w mieście oraz bardzo dziękuję za wspaniałą współpracę podczas przygotowania wystawy.

15-03-2019 r. w klimatycznym Pub-ie Barcelona w Zielonej Górze, odbyło się comiesięczne spotkanie krajobrazowe. Otoczeni krajobrazami w temacie „Byle do wiosny” spędziliśmy twórczo przemiłe chwile. Okiem fotografów Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego analizowaliśmy zdjęcia. Podziwialiśmy zamknięte w kadrze ulotne chwile, które urzekły, zatrzymały i skłoniły do naciśnięcia spustu migawki. Była też konstruktywna krytyka. W efekcie wybraliśmy zdjęcie wieczoru autorstwa Moniki Chocaj. Jako, że zdjęcie wieczoru może być tylko jedno, wyróżniliśmy dodatkowo kilka zdjęć autorstwa: Iwony Piątkowiak, Ewy Thomas, Moniki Chocaj, Małgorzaty Chomont, Grzegorz Kincla i Konrada Czecha oraz Witolda Cholewy. Wszystkie wyróżnione zdjęcia – w albumie. Fotografowie krajobrazu ZTF mogą już przygotować swoje szkiełka, bowiem w kwietniu udajemy się w przepiękne miejsce w Sudety, gdzie stacjonować będziemy na 820 m.n.p.m. na stoku Iglicznej. Spotkanie upłynęło na rozmowach do późnych godzin nocnych. Dziękujemy za cenny i twórczy czas oraz za umocnienie tego, co oczywiste - że w grupie ludzi z pasją – tkwi wielka moc.

30-11-2018 r. odbyło się piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie”, organizowane przez Zespół Twórczy Krajobraz, tradycyjnie w Sport Pub Barcelona w Zielonej Górze. Co miesięczne piątkowe wieczory są zawsze szczególne, ale tym razem doszło jeszcze święto andrzejkowe, więc nie zabrakło również zabawy. Oczywiście spotkanie zdominowane było przez fotografie. Lider zespołu Małgorzata Chomont, poddała pod dyskusję i analizę ponad 80 zdjęć przesłanych przez członków Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego pod hasłem ‘JESIEŃ W OBIEKTYWIE”. Po długich rozmowach wyłoniono kilka ciekawych kadrów, choć bezdyskusyjnie zdjęciem wieczoru została fotografia autorstwa Osany Krasowskiej-Cieślak. Na spotkaniu zaprezentowano również pokaz zdjęć z muzyką jako podsumowanie naszego integracyjnego spotkania, które odbyło się 9-11.11.2018 r. w Łagowie. Nie wróżyliśmy… nam wystarczy świadomość, że naprawdę działamy razem. Dziękuję Wszystkim za przybycie i jak zwykle za wspaniałe uczestnictwo w tworzeniu atmosfery pełnej pasji, zaangażowania i radości, Zatem do następnego spotkania.

W dniu 5-10-2018 r. odbyło się piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie”. Spotkanie zdominował pokaz fotograficzny zdjęć krajobrazowych Krzysztofa Modrzejewskiego, który przygotował swoje zdjęcia z podkładem muzycznym. Przenieśliśmy się wiec, dzięki tym zdjęciom na łąki, rozlewiska i lasy. Nie starczyło niestety czasu na dogłębną analizę zdjęć, które dokonamy na najbliższym plenerze krajobrazowym już pod koniec października. Omówiono kilka spraw organizacyjnych dotyczących zarówno pleneru jak i spotkania integracyjnego ZTF, a także kończącego się projektu winnic. Niezmiernie miło było spotkać się i porozmawiać… a kto odczuł niedosyt mógł jeszcze kontynuować rozmowy w Pub Barcelona ? Najbliższe spotkanie zespołu KRAJOBRAZ na plenerze w Pieninach 26-26.10.2018 r.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie”, które odbyło się 25-05-2018 r. przebiegło w klimatach nadwarciańskich. Osoby uczestniczące w plenerze „Rogalińskie dęby” (18-20 V 2018) swoimi zdjęciami zaprosili na wspaniały spacer po rogalińskich łąkach. W towarzystwie prastarych dębów. Wspomnień nie było końca. Wspólnie przyznaliśmy, że plener do Rogalina stanowczo trzeba powtórzyć, choćby dla mgieł, których pod czas naszego pleneru zabrakło. Było za to mnóstwo słońca i radości, a cisza na łąkach i majestat dębów tworzyły wyjątkową atmosferę. Zdjęcia z pleneru zaprezentowane zostały w postaci pokazu zdjęć z muzyką. Omówiliśmy także niektóre sprawy organizacyjne. To było przemiłe spotkanie w gronie pasjonatów fotografowania, które szczęśliwie poszerza nam się o kolejne osoby, patrzące na świat okiem bacznego obserwatora .

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 13-04-2018 r. zdominowane zostało przygotowaniem do działań naszego dużego projektu winiarskiego pt. HISTORIA PEWNEJ WINOROŚLI. Rozmawialiśmy też o zbliżającej się wystawie pt. :Fotografia Moją Pasją” przygotowywanej przez Zespół Twórczy Portret. Wystawa już 27-04-2018 r. Zaplanowany został majowy plener w ramach działalności Zespołu Twórczego Krajobraz. Plener odbędzie się tym razem w wyjątkowym miejscu, a mianowicie w Rogalińskim Parku Krajobrazowym. Nastawiamy się na magiczne i kreatywne kadry. Nie zabrakło fajerwerków dla Marzeny Radio i Krzysia Modrzejewskiego, którzy w miesiącu marcu 2018 r. zdobyli wyróżnienia za swoje krajobrazowe kadry. Niezmiernie cieszą takie chwile, w których praca naszych kolegów jest zauważana. Krzysztof Modrzejewski zaprezentował album fotograficzny Macieja Fiszeram który otrzymał w ramach wyróżnienia podczas Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu, a Marzena Radio – albumu Inez Baturo, z jej autografem, za zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Krajobrazowym organizowanym przez ZTF. Przemiło było spędzić czas pośród ludzi komunikujących się językiem fotografii. Spotkanie zakończyliśmy dużo po północy, ale tak już bywa, od słowa do słowa… a czas upływa ? Następne spotkanie ZTF przy kawie za miesiąc.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 23-02-2018 r. Przesympatyczne spotkanie w gronie ludzi zafascynowanych fotografią. Na spotkaniu przede wszystkim gorące wspomnienia z zimowego pleneru na Śnieżniku, który odbył się 16-18 II 2018 r. Był pokaz zdjęć fotoreporterskich jak i krajobrazów z muzyką. Plener pięknie podsumował Irek Nowak w słowach wiersza swojego autorstwa (w załączeniu). Omówiono również kolejną akcje ZTF dla PUB BARCELONA w Zielonej Górze. Tym razem fotografowie Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego zamkną w swoich kadrach posiłki przygotowane przez Szefa kuchni Pub Barcelona, czekamy na efekty.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 24-11-2017 r. Tym razem spotkaliśmy się w pizzerii Trattoria Pizza Pi oczywiście w Zielonej Górze. (choć marzy mi się meeting in Warsaw?). W tle przebrzmiewała włoska muzyka, a przy stole istny włoski temperament ZTF-owych uczestników fotograficznej biesiady. Zdjęcia z tematu miesiąca W JESIENNYM ZACHWYCIE zostały wyłożone na stół… i zaczęła się gorąca fotograficzna dyskusja. Ostatecznie zostało wybranych 5 zdjęć, a następnie 3 na podium. I i II miejsce zajęły zdjęcia Lidki Wierzbickiej, III miejsce zdjęcie Krzysztofa Modrzejewskiego. Gratulujemy! Obejrzeliśmy także zdjęcia Basku Skulskiej-Flugel, Grzesia Baworowskiego, Arka Siudy z wyprawy na Islandię, a także zdjęcia z Dolomitów Marzeny Dempskiej. Do tych zdjęć jeszcze będziemy powracać podczas niejednego spotkania. To było kolejne przemiłe, twórcze spotkanie ludzi, którym fotografia w duszy gra. Do miłego.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 29-09-2017 r. Piątek wieczór, klimatyczne miejsce w PUB Barcelona w Zielonej Górze – właśnie tu, już tradycyjnie odbyło się spotkanie ZTF organizowane w ramach Zespołu Twórczego Krajobraz. Tym razem na spotkaniu dominowały zdjęcia z pleneru krajobrazowego , który odbył się 15-17 IX 2017 w Górach Suchych. Oglądaliśmy poplenerowy reportaż, a także nieodłączna „diaporamę” ze zdjęć krajobrazowych. Podyskutowaliśmy o zdjęciach krajobrazu w odniesieniu do mistrzów w tej dziedzinie. Przed nami nasze święto – coroczne spotkanie integracyjne ZTF, nie zabrakło rozmów na ten temat – wszyscy z niecierpliwością oczekujemy spotkania. Wcześniej jednak plener ZTF na Islandii ? Najbliższe spotkanie ZTF „przy kawie” 24-11-2017 r. będzie przepełnione wspaniała fotografia.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 26-05-2017 r. Comiesięczne spotkanie ZTF organizowane przez Zespół twórczy Krajobraz, tym razem przebiegło w gorącej sycylijskiej atmosferze. Spotkanie było otwarte, również dla zainteresowanych spoza ZTF. Członkowie ZTF, którzy uczestniczyli w wyprawie fotograficznej na Sycylię zaprezentowali swoje zdjęcia w postaci pokazu zdjęć z muzyką. Był też fotoreportaż z pobytu. Doglądnęliśmy mnóstwo zdjęć w formie pokazu, ale także w pięknie wykonanym albumie fotograficznym, który przyniosła Marta Ponikowska „Fibi”. Spotkanie obfitowało w rozmowy, wspomnienia i opowieści, a także fotograficzne plany na najbliższe letnie miesiące. To było fantastyczne spotkanie, przepełnione radością fotografowania i rozmowami, które nigdy się nie kończą…

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 21-04-2017 r. W dniu 21-04-2017 r. odbyło się cykliczne spotkanie ZTF organizowane przez Zespół Twórczy Krajobraz. Spotkanie obfitowało w rozmowy i przeglądy zdjęć. Swoją drogę fotograficzną przedstawił nam Grzegorz Baworowski, członek ZTF. Grzegorz ciekawie opowiedział o swoich początkach fotografowania oraz to, jak pasja rowerowa i dalekie wyprawy były ogniwem inicjującym pasje fotografowania. Oglądneliśmy mnóstwo różnorodnych zdjęć Grzegorza, począwszy od architektury poprzez przyrodę, street photo do detali. Cześć czasu upłynęła pod znakiem Wyprawy Fotograficznej na Sycylię , która już niebawem. Powspominaliśmy jeszcze nasze dwa ostatnie plenery z Karkonoszy, które odbyły się w II i III 2017 r. Osana Krasowska-Cieślak – członek ZTF, przedstawiła interesujący pokaz zdjęć z Dubaju. Małgorzata Chomont, zainicjowała konkurs w zakresie krajobrazu (krajobraz przyrodniczy lub miejski), który będzie polegał na wyborze najlepszego zdjęcia miesiąca. Zdjęcie będzie wybierane podczas piątkowego spotkania ZTF „przy kawie” prze obecnych na spotkaniu członków ZTF. Przyniesione, wywołane fotografie, będą poddane konstruktywnej krytyce i ostatecznie zostanie wybierane najlepsze zdjęcie miesiąca. Konkurs dedykowany jest dla członków ZTF. Pierwszy konkurs już 26 maja. Czasu było jak zwykle za mało. Przy rozmowach i oglądaniu fotografii zastała nas północ. To oznacz a tylko, że o tematach związanych z pasją można rozmawiać w nieskończoność. Następne spotkanie już 26-05-2017 r.

Piątkowe spotkanie ZTF „przy kawie” 31-03-2017 r. Spotkanie towarzyskie, którego celem jest integracja środowisk ludzi z fotograficzna pasją. Przy stole – mnóstwo rozmów o fotografii i nie tylko. Były zdjęcia i opowieści poplenerowe ze szczytów karkonoskich czyli pleneru na Szczelińcu i na Szrenicy, które odbyły się w lutym i marcu 2017 r. Był też okaz zdjęć z muzyką przedstawiający twórczy czas spędzony na plenerach. Swoją drogę fotograficzną przedstawił nam Grzegorz Kincel prezentując swoje fotografie, kilka z nich w niniejszym albumie. Wspaniale spędzony czas z uśmiechem i rozmową oraz oglądaniem zdjęć i dzieleniem się spostrzeżeniami. Następne spotkanie, ze względu na wyjazd fotograficzny na Sycylię, przełożony jest na tydzień wcześniej, czyli 21-04-2017 r.

Zespół Twórczy Krajobraz. W dniu 27-01-2017 r w ramach Zespołu Twórczego Krajobraz odbyło się kolejne piątkowe spotkanie ZTF. Na spotkaniu mnóstwo fotografii, rozmów. Swoją drogę fotograficzną pokazał nam na zdjęciach i opowiedział Arek Siuda. Mnóstwo świetnych zdjęć świadczących o wielokierunkowych zainteresowaniach Arka, a także o jego sporym doświadczeniu fotograficznym. Na spotkaniu również przedstawiony został plan działania Zespołu na najbliższe miesiące, a w nim ciekawe, fotograficzne plenery i oczywiście spotkania piątkowe „przy kawie”. W spotkaniu brały udział osoby spoza ZTF zainteresowane fotografią. Co niezmiernie nas cieszy. Najbliższe spotkanie Zespołu Twórczego Krajobraz jak zwykle w ostatni piątek miesiąca, z tym, że tym razem piątek (24-04-2017) przypada na czas, kiedy będziemy na plenerze, tak więc spotkanie piątkowe przeniesione jest do Schroniska na Szczelińcu. Dziękuję za fantastyczne fotograficzne spotkanie i do zobaczenia niebawem.

Zespół Twórczy Krajobraz. Piątkowe spotkanie „przy kawie” w dniu 25-11-2016 r. przebiegło jak zwykle za szybko, tym razem pośród krajobrazów lubuskich jezior. Oglądnęliśmy mnóstwo zdjęć wykonanych przez członków ZTF, ukazujących specyfikę i urok lubuskich jezior. Wybrane zdjęcia będzie można obejrzeć na wernisażu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, w dniu 2-12-2016 r. o godzinie 18.00. Było mnóstwo rozmów przy stole, opowieści fotograficznych i nie tylko. To kolejne fantastyczne spotkanie, które łączy ludzi z fotograficzną pasja.

Zespół Twórczy Krajobraz. Kolejne piątkowe spotkanie „przy kawie” Zespołu Twórczego Krajobraz odbył się starym zwyczajem w ostatni piątek 30-09-2016 r. w Retro. Na spotkaniu mnóstwo tematów, które nazbierały się przez okres wakacyjny, opowieści o podróżach, fotografii. Fantastyczne, kolejne spotkanie osób z fotograficzną pasją. W związku z tym, że od dnia 1-10-2016 r. rozpoczynamy nowy projekt fotograficzny finansowany z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, tematem który zajął nam cześć czasu były jeziora lubuskie. Omówione zostały zasady, terminy i sprawy dotyczące projektu. Czas spędzony razem, choć kilkugodzinny minął w 5 minut. Następne nasze spotkanie 28-10-2016 r. w Pasterce (Góry Stołowe) ?

Zespół Twórczy Krajobraz. Piątkowe spotkanie „przy kawie” 1-04-2016 r. Co poza tym na naszej fotograficznej uczcie? Oglądaliśmy zdjęcia z tematu miesiąca „WYPATRUJĄC WIOSNY”. Zdjęcia ciekawe, pełne wiosennej świeżości. Najbardziej zachwyciło wszystkich zdjęcie autorstwa Wojtka Zieleniewskiego, które jest zdjęciem w tytułowym slajdzie. Omówiliśmy również sprawy organizacyjne wystawy w Lublinie i pleneru na Roztoczy. Następne spotkanie piątkowe „przy kawie”, tym razem na roztoczy 29-04-2016 r. Kolejne – w Retro 27-05-2016 r. … to nie do wiary, jak czas spędzony razem liczony jest całkiem inna miarą… Dziękuję Wszystkim za wspaniale spędzony i niezwykły czas.

Zespół Twórczy Krajobraz. Piątkowe spotkanie ZT ‘przy kawie” upłynęło w fotograficznym klimacie. Było dużo zdjęć, wspaniała uczta dla oczu. Zdjęcia z tematu przewodniego „Luty w lodzie” oraz „Zakochany luty”, oglądaliśmy z zapartym tchem…. I choć aura za oknem nie była lutowa, kadry prezentowane przez członków ZTF sprawiły, że przez chwilę zagościła u nas prawdziwie królewska zima. Wiele wspomnień ożyło przy oglądaniu trzech diaporam z pleneru ZTF, który odbył się 12-14 II 2016 r. w Michałowicach. Zespół plenerowy zabrał pozostałych uczestników w podróż po Michałowicach i okolicznych malowniczych terenach. Pełni wrażeń oglądaliśmy zdjęcia z pleneru, dokonaliśmy wspólnej oceny tych zdjęć. Przede wszystkim zaś, było to kolejne fantastyczne spotkanie osób, których łączy ta sama pasja, wymiana informacji o miejscach i terenach, gdzie powstały podziwiane kadry… rozmowom nie było końca… Kolejne spotkanie z uwagi na okres świąteczny w przedostatni piątek miesiąca, tj. 18.03.2016 r. Na spotkaniu marcowym rozpoczynamy nowy cykl tematyczny… o którym opowiem niebawem.

Zespół Twórczy Krajobraz. Piątkowe spotkanie „przy kawie” w dniu 29-01-2016 r. za nami kolejne wspólne, fotograficzne biesiadowanie przy kawie i nie tylko ? Tym razem spotkanie odbyło się w restauracji WINNICA. Dzięki fotorelacji Ani Marynowskiej, Pawła Pryczka a także Ani Bliskowskiej, odbyliśmy podróż na Kubę, w góry Austrii i na lodowiec Maso Corto. To naprawdę była niezwykła podróż, tym bardziej, że naszym oczom jawił się obraz na przemian letni i bardzo zimowy, rozpiętość temperatury, w tym samym czasie od minus 16 stop. do plus 22 ?. To wszystko widzieliśmy i odczuwaliśmy oglądając zdjęcia z gorącej Kuby i białych gór Austrii Maso Corto. Arkadiusz Siuda przyniósł ze sobą wywołane kilkadziesiąt zdjęć z naszych poprzednich plenerów… no i uderz w stół… więc znowu wzięło nas na wspominki i oczywiście oglądanie diaporam, wszak jeszcze nie wszyscy je widzieli. Były też zdjęcia z tematu miesiąca: MROZEM MALOWANE, prawdziwe zimowe perełki, piękne… W kilku zdaniach opowiedziałam o artystce, Natalii Wierzbickiej, która łączy fotografie z technikami robótek ręcznych (haft, szydełkowanie…) mówiąc tym właśnie sposobem o rzeczach trudnych. Zwraca uwagę na coś więcej niż tylko estetyczny wymiar zdjęcia. Była wspaniała uczta dla wszystkich, którzy przyszli, szczególnie sycąca oczy i pokrzepiająca duszę. Bardzo dziękuję za wspaniałe uczestnictwo, rozmowy, nawet te kilka godzin spędzonych razem okazuje się wciąż za mało… na szczęście zimowy plener przed nami, już za dwa tygodnie spotykamy się w magicznym miejscu w Karkonoszach. …A w dniu 26-02-2016 r. nasze kolejne piątkowe spotkanie przy kawie. Zanotujcie w kajetach ? Tematy przewodnie: LUTY W LODZIE i ZAKOCHANY LUTY.

Piątkowe spotkanie „przy kawie” 18-12-2015 r. w Haust w Zielonej Górze, pomimo gwaru barowego, przebiegło w atmosferze wyjątkowego klimatu. Rozmawialiśmy o fotografii, inspiracjach, oglądaliśmy zdjęcia zarówno swoje jak i innych fotografów. Obejżeliśmy najdroższe zdjęcia świata. Przede wszystkim jednak spotkaliśmy się… spędziliśmy twórczo czas, wsłuchując się w siebie wzajemnie poznawaliśmy inny punkt patrzenia. Oczy każdego z nas patrzył na dane zdjęcie inaczej, co innego wypatrywały. Niezwykłe doświadczenie. Z racji tego, że jestem uczestnikiem Akademii Odkryć Fotograficznych w Lublinie, dane mi było spotkać i wysłuchać wykładu artysty Pawła BAJEWA… i o tym spotkaniu i twórczości artysty opowiedziałam. To fotograf samouk. Jest oryginalnym, kreatywnym człowiekiem z olbrzymią wyobraźnią, fotografujący przede wszystkim ludzi w nieco inni aniżeli znany nam sposób. Jego twórczość budzi skrajne emocje. On przerysowuje rzeczywistość, a nawet z niej drwi. Robiąc portrety używa rekwizytów przedmiotów codziennego użytku lub jedzenia. Na koncie ma sporo wystaw i nagród również sesję zdjęciową min. Dla zespołu Illusion i okładkę na płytę Grzegorza Turnaua. Jego twórczość można oglądać wpisując w wyszukiwarkę PAWEŁ BAJEW. Oglądaliśmy również wizytówkowe zdjęcia klasyka fotografii XX wieku, będącego jednym z najwybitniejszych europejskich fotografów-pejzażystów LEONARDA MISONNE. Reprezentuje nurt piktorializmu. Jego fotografie zbliżone są do dzieł malarstwa. Z niezwykłą pasją do krajobraz, wykorzystując światłocień i plastykę nieba budował pełen obraz, który do dziś zachwyca i budzi emocje. Arkadiusz Siuda opowiedział nam o wystawie portretowej pt. „Prosto w oczy” Adama Polańskiego, której był uczestnikiem. Paweł Pryczek natomiast opowiedział o wystawie pt. Voncent van Gogh – Alive, która wywarła na nim duże wrażenie. Oczywiście dokonaliśmy przeglądu naszych zdjęć z tematu zdjęcia pejzażu grudniowego. Jak zwykle mnóstwo emocji, wrażeń, doznań estetycznych. Zagadaliśmy się… i nie dokonaliśmy wyboru najciekawszego zdjęcia, ale to tylko dowód na to, że naprawdę działo się wiele ciekawego i nie sposób było wszystkiego dokonać na spotkaniu. Najważniejsza była rozmowa , uwagi, analiza i to że elementy zdominowały nasze spotkanie. Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie i wspólne spędzenie chwil, za ciekawe uwagi, opowieści i piękne zdjęcia. To było kolejne niezwykle wartościowe spotkanie. Zapraszam już teraz na następne, które odbędzie się w Nowym Roku 29-01-2016 r.

Zespół Twórczy Krajobraz. Kolejne spotkanie fotograficzne, przy kawie w Restauracji Retro za nami. W piątek 25-11-2015 w ramach Zespołu Twórczego Krajobraz, grono członków ZTF spotkało się, by rozmawiać o fotografii. Tematem, który zdominował nasze spotkanie był listopadowy plener w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Mieliśmy okazję powspominać i pooglądać zdjęcia z tego pełnego uroku miejsca, które wówczas lśniło jesiennymi kolorami. Przygotowany pokaz zdjęć z muzyką dopełnił klimatu wspomnień. Niezwykłą zabawą, która pozwalała w pewnym stopniu odkryć samych siebie, było odgadywanie autorów zdjęć z tematu konkursowego zadanego w ramach warsztatów krajobrazowych w Gryżynie. Tytuł zadania „AUTOPORTRET BEZ OSOBY”. Wygrało zdjęcie autorstwa Kasi Szmidt, jej zdjęcie znajduje się w niniejszym albumie. Jeszcze raz Wielkie Gratulacje dla Kasi za trafne opisanie obrazem swojej osoby. Końcówka listopada w aurze wygląda dość melancholijnie, wiec idąc jej śladem zaprezentowane zostały zdjęcia ową melancholię. Bowiem tematem przewodnim spotkania była właśnie MELANCHOLIA W KRAJOBRAZIE. Nad zdjęciami pochylili się Wszyscy, a w tak zacnym gronie wypowiedziane uwagi, zachwyt czy konstruktywna krytyka jest czymś bezcennym dla nas ludzi, niespokojnych, pragnących doskonalić swój warsztat, swoją pasję. Serdecznie dziękuję Wszystkim za wspólne owocne i niezmiernie miłe spotkanie.

Pierwsze piątkowe spotkanie „przy kawie” – restauracja Retro w Zielonej Górze 30-10-2015 r. Powspominaliśmy plener w Orle, oglądaliśmy pokaz zdjęć z muzyką z pleneru (kilka razy ? ) i przyjrzeliśmy się bliżej zdjęciom na poplenerową wystawę. Bardzo jeszcze nieśmiało ogłosiłam miejsce na kolejny styczniowy plener ? Ostatecznie okażę się to zapewne w najbliższym czasie (tym razem będzie to Kotlina Kłodzka). Było to przemiłe spotkanie w gronie ludzi, których łączy zarówno idea Towarzystwa jak i zainteresowanie wszystkim tym, co dzieje się wokół. Jak zwykle czasu było za mało… tym bardziej, że miałam tą przyjemność świętowania w tym dniu swoich urodzin ? To dla mnie był dodatkowy bonus. Wielkie podziękowania za pamięć, przesympatyczne prezenty. Nie mogłam lepiej zakończyć tego dnia. Dziękuję Wszystkim za przybycie i wniesienie swojej cząstki do radości wspólnego, fotograficznego biesiadowania. Pozdrawiam Małgorzata Chomont.

Warsztaty krajobrazowa oraz fotoreportaż. 10-01-2015 r. Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze. Warsztaty otwarte zorganizowane przez Zespół Twórczy Krajobraz. Zaproszonym gościem był Jarosław Deluga Góra. Fotograf z ponad 20-letnim stażem zawodowym. Przede wszystkim bezcenne długoletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa i fotoreportażu, a także fakt pełnienia funkcji osobistego fotografa w rządach premiera Buzka, sprawił, że opowieści jarka często zapierały dech i długo pozostaną w naszej pamięci. Wspaniały kontakt z uczestnikami, spora dawka wiedzy, piękne zdjęcia, szczypta historii o fotografii i oczywiście ulubiona przez Jarka przyroda. Czystym krajobrazem przedstawionym w kadrach starała oczarować uczestników Małgorzata Chomont, która w części poświęconej pejzażowi przedstawiła pokazy swoich zdjęć z muzyką. Warsztaty przepełnione były niezwykłym klimatem, bowiem w spotkaniu uczestniczyli wszyscy Ci, którym fotografia w duszy gra, były więc długie rozmowy, oglądanie zdjęć i radość poznawania, odkrywania, czerpania z doświadczeń. Czas, który spędziliśmy razem wypełniony był po brzegi fotografia.